GURMAR - antidiabetický čaj - od 3 ks 7,20 €

GURMAR - antidiabetický čaj - od 3 ks 7,20 €

Kód produktu:
Dostupnosť:
Skladom
Cena: 8,60€ Bez DPH: 7,17€
2 ks a viac - 7,70€
3 ks a viac - 7,20€
Popis
PRÍRODNÉ ANTIDIABETIKUM

 150 g - 99 porcií čaju

MNOŽSTEVNÉ ZĽAVY !

Pri objednávke 2 balení: 7.70 € za balenie

Pri objednávke 3 balení : 7.20 € za balenie

 

Čaj Gurmar  je v indickej medicíne už tisícky rokov známy ako najúčinnejší prírodný prostriedok v liečbe cukrovky.

GURMAR - pôsobí pri poruchách metabolizmu cukrov viacerými spôsobmi.

Na rozdiel od bežných liekov, antidiabetík má Gurmar schopnosť nielen znižovať hladiny cukrov, ale dokáže regenerovať a zvyšovať počet beta buniek pankreasu - a to najmä pri diabete 2. typu.

Ako čaj pôsobí?

Čaj stimuluje tvorbu inzulínu, regeneruje beta-bunky pankreasu a zároveň zvyšuje aktivitu enzýmov zúčastnených na metabolizme glukózy.
V mnohých prípadoch vedie k úplnej kompenzácií oslabenej funkcie pankreasu a k úplnému vyliečeniu.

 

Čerstvo pripravený čaj obsahuje už rozpustené účinné látky, preto má vyššiu vstrebateľnosť v porovnaní so suchými extraktami v kapsliach.

 

Odporúčaná denná dávka: 2-3 šálky čaju spolu s jedlom.

Užívanie Gurmaru sa dobre znáša s užívaním všetkých liekov proti diabetu, neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Obvykle po 4 až 8 týždňoch užívania je možné znížiť dávky inzulínu a ostatných liekov. Až 25 % užívateľov Gurmaru sa úplne zaobíde bez ďalších liekov. Zníženie či vysadenie liekov po zlepšení výsledkov v súvislosti s užívaním Gurmaru je potrebné konzultovať s lekárom.

Nástup účinku je na rozdiel od iných rastlinných liekov pomalý, prvé zlepšenie nastáva obvykle po 3 až 4 týždňoch užívania, pre rozvinutie liečebného účinku sa odporúča sa užívať minimálne počas 6 mesiacov.

Jedno balenie vystačí na mesačnú kúru.

 

Nástup účinku je na rozdiel od iných rastlinných liekov pomalý, prvé zlepšenie nastáva obvykle po 3 až 4 týždňoch užívania, pre rozvinutie liečebného účinku sa odporúča sa užívať minimálne počas 6 mesiacov.

 

Príprava: 1 kávovú lyžičku čajoviny (1,5g) zaliať 2,5 dl vriacej vody a nechať vylúhovať 15 minút. Podľa potreby dochutiť prírodným sladidlom . Čaj sa pije teplý.

Upozornenie: čaj nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy. Nie je určený osobám do 20 rokov.

 

Aké účinné látky GURMAR ČAJ obsahuje?

GURMAR je indický názov rastliny a v preklade znamená - 'zabíja cukor'.Väčšinu biologicky aktívnych látok tvorí 10 druhov triterpénových saponínov známych pod názvom Kyselina gymnemová. Analýzou týchto indických rastlín sa zistil obsah kyseliny gymnemovej v rozsahu 3,9 - 4,6%.

 

 

 

1 porcia čaju pripravená z 1,5g sušených listov obsahuje priemerne 66mg kyseliny Gymnemovej.

Odporúčaná liečebná denná dávka zodpovedá dvom šálkam čaju obsahujúcim spolu 132 mg kyseliny Gymnemovej.

 

Liečebná diéta pri cukrovke 2.typu - nezávislej od inzulínu

Liečebné dietetické opatrenia pri cukrovke 2. typu sú zamerané na komplex 6 základných opatrení:

 

1. Vyhýbajte sa potravinám s obsahom jednoduchých cukrov

Potraviny obsahujúce jednoduché cukry spôsobujú rýchly nárast hladiny cukru a následne potrebu zvýšenej tvorby inzulínu, čo metabolicky vyčerpáva pankreas, vysoké hladiny cukru telo premieňa na tukové zásoby, čo je rizikové z hľadiska srdcovo-cievnych ochorení.
Vyhýbajte sa preto sladkostiam, sladkému pečivu, sladké ovocie konzumujte len striedmo, nápoje si vyberajte bez cukru, s nízkym obsahom cukru alebo s prírodnými sladidlami. Vyhýbajte sa náhradnému sladidlu aspartám – E951, ktorý je neslávne zodpovedný za veľké množstvo škodlivých nežiadúcich účinkov. Vhodné sladidlá sú: sorbitol (cukor ktorý sa nevstrebáva), prípadne v obmedzenom množstve sacharín, alebo veľmi vhodné je prírodné sladidlo Stéviový extrakt.

 

2. Obmedzte konzumáciu potravín s obsahom zložených cukrov – škrobov

Konzumácia potravín s obsahom škrobov zabezpečuje zdroj postupne sa uvoľňujúcich cukrov, ktorý nespôsobuje tak veľké výkyvy glykémie – hladiny cukru ako jednoduché cukry. Rovnako po konzumácii potravín s obsahom škrobov dochádza k menšej potrebe vylučovania inzulínu čo šetrí pankreas.
Zároveň je však nutné si uvedomiť, že aj škroby, čiže rôzne celozrnné cereálie, cestoviny a zemiaky predstavujú pre diabetika so začínajúcou cukrovkou riziko vzniku metabolických porúch a preto by sa časť potravín obsahujúcich zložené cukry – škroby mala nahrádzať konzumáciou vhodných tukov.

Prečo nahrádzať časť škrobov konzumáciou vhodných tukov?

Tuky poskytujú pre telo najbezpečnejší zdroj energie nezávislý na inzulíne. Energetický metabolizmus tukov je odlišný, nepotrebuje inzulín a preto tuky bezpečne nahrádzajú časť škrobov, tým odľahčujú prácu pankreasu z hľadiska tvorby inzulínu, zabezpečujú vyrovnanú glykémiu.

 

3. Vyberajte si vhodné tuky - podľa ich stráviteľnosti a schopnosti tlmiť tvorbu zápalových látok poškodzujúcich beta-bunky vytvárajúce inzulín

Tuky nie sú len „zlé“ ale niektoré Vám dokonca môžu pomôcť v dietetickej liečbe dosiahnete podstatne lepšie výsledky v celkovej liečbe tohto metabolického ochorenia.

Ktoré tuky sú nápomocné a prečo?

Podľa najnovších vedeckých poznatkov siahajúcich do roku 2010 je hlavným mechanizmom podieľajúcim sa na rozvoji cukrovky 2. typu prítomnosť zápalového procesu poškodzujúceho beta-bunky pankreasu.

Obezita – nadváha je v poradí druhý faktor, nakoľko sa zistilo že cukrovku 2. typu dostávajú rovnako ľudia s normálnou telesnou hmotnosťou, u ktorých bola preukázaná vysoká aktivita zápalových látok. Naopak ľudia obézni s nízkou hladinou zápalových látok nemusia cukrovku vôbec získať.

Faktom zostáva že obezita prispieva k cukrovke, ale zistilo sa, že z dôvodu zvýšenej tvorby zápalových látok vytvárajúcich sa prednostne v tukových tkanivách. Sumárne, čím viac tukových tkanív, tým vyššia produkcia zápalových látok (cytokínov) poškodzujúcich pankreas a bludný kruh vyúsťuje metabolickým ochorením – cukrovkou.

 

Ktoré tuky pôsobia protizápalovo a tým ochranne na pankreas?

Rybí olej

Rybí olej je najbohatším a najúčinnejším zdrojom protizápalovo pôsobiacich omega-3 mastných kyselín. Užívanie v kapsliach je pre diabetika veľmi drahé, odporúčame prirodzený rybí olej, ktorý umožňuje dopriať si potrebnú dávku za prijateľnú cenu, dnes už navyše existuje vysoko čistený rybí olej bez zápachu, užívať v dávke polievková lyžica denne. 

Ľanový olej

Ľanový olej pomáha v tvorbe protizápalových látok, nakoľko je najbohatší rastlinný zdroj omega-3 obsahujúci až 55% ALA. Napriek tomu nie je vhodným zdrojom pre ľudskú konzumáciu, nevýhodou v porovnaní s rybím olejom je nižšia účinnosť, hlavne starší ľudia nedokážu využiť ľanový olej na tvorbu protizápalových látok chrániacich pankreas a cievy, využívajú ho len ako rizikový zdroj energie vytvárajúci voľné radikály.

Ak užívate rybí olej, ľanový olej už nie je potrebné konzumovať, navyše rybí olej je podstatne účinnejší.

 

Ktoré ďalšie tuky sú vhodné na bežné použitie pre diabetika?

 

Olivový olej

Olivový olej je najvhodnejším kuchynským rastlinným olejom vhodným pri zápalových ochoreniach a rovnako pri cukrovke. Obsahuje do 70% mononenasýtenej omega-9 kyseliny olejovej, ktorá má neutrálny vplyv na tvorbu zápalových látok. Navyše obsahuje z najčastejšie používaných rastlinných olejov najmenej prozápalových omega-6 mastných kyselín (do 10%), kým slnečnicový, repkový a sójový olej obsahujú až 50% prozápalových omega-6 mastných kyselín!

Olivový olej navyše obsahuje antioxidačne pôsobiace flavonoidy, ktoré tiež významne prispievajú k tlmeniu zápalov a ochrane ciev, ktoré sú pri cukrovke veľmi často postihované.

Môžem na olivovom oleji vysmážať?

Áno je to možné (ale nesmie byť panenský), dokonca olivový olej je tepelne oveľa odolnejší ako bežne používaný slnečnicový alebo repkový olej.

Na vysmážanie je obzvlášť vhodný rafinovaný olivový olej (lacnejší), ktorý neobsahuje flavonoidy, má typickú žltú farbu a v obchodoch býva označený ako OLIVE POMACE - olej z olivových pokrutin.

Panenský olivový olej zelenej farby obsahuje flavonoidy ktoré sa zahrievaním znehodnocujú, rozkladajú, môžu vytvárať škodlivé rozkladné produkty. Olivový olej lisovaný za studena - panenský je preto vhodný prednostne na studené pokrmy, kde sa zachovávajú blahodarné antioxidačné a protizápalové účinky flavonoidov.

 

Aké ďalšie oleje sú vhodné pri cukrovke 2 typu?

Pri cukrovke 2. typu je vhodný akýkoľvek prirodzený tuk alebo olej v prvom rade s nízkym obsahom omega-6 nenasýtených mastných kyselín. Ak chcete vysmážať, dbajte pri výbere na vyššiu tepelnú odolnosť. Dôležité je neupriamiť sa na použitie jedného typu oleja (tuku) a jednotlivé druhy prirodzených tukov vhodne kombinovať.

 

Najvhodnejšie odporúčané tuky a oleje sú:

olivový olej - pomerne vysoko tepelne odolný, do 180 stupňov

palmový olej - tepelne ešte odolnejší ako olivový olej

kokosový olej - na prípravu slaných i sladkých jedál, palaciniek, prípadne v kombinácii s kravským maslom na priamu konzumáciu s cereálnym pečivom.Je bezpečný na vysmážanie. Kokosový olej predstavuje najľahšie stráviteľný tuk (obsahuje mastné kyseliny so strednou dĺžkou), metabolizuje sa v pečeni takmer bezprostredne po vstrebaní, pre diabetika predstavuje veľmi vhodnú a bezpečnú čiastočnú energetickú náhradu cukru a škrobov. Zvyšuje základný metabolizmus. Pozor, pri hypoglykémii nenahrádza podávanie cukru!

bravčová masť- tepelne vysoko odolný tuk do 190 stupňov, vhodný na vysmážanie v obmedzenom množstve

kravské maslo – obsahuje minimum prozápalových omega-6, vitamín D zároveň utlmuje zápalové procesy

prepustené kravské maslo (zbavené vody) - vhodné do zákuskov, koláčov, pečiva ako zdravá náhrada za bežne používaných rastlinných olejov alebo margarínov

Z uvedených dieteticky vhodných tukov sa v tele nemôžu vytvárať prozápalovo pôsobiace látky, ich konzumáciou sa zbytočne nepodporuje tvorba zápalových látok a poškodzovanie funkcie beta-buniek pankreasu. Minimálne množstvá omega-6 mastných kyselín obsiahnutých v uvedených tukoch a olejoch je možné diétne oveľa účinnejšie vyvažovať pravidelným príjmom omega-3 (rybieho oleja).

 

Bravčový tuk a kravské maslo obsahujú predsa cholesterol, nezvýši sa tým riziko srdcovo cievnych ochorení?

Paradoxne nie. Cholesterol sa dokáže v cievach usadzovať a spôsobovať aterosklerózu len v prítomnosti zápalových procesov a vysokej zrážanlivosti krvi. Práve nevhodné rastlinné tuky provokujúce zápaly a zvyšujúce zrážanlivosť krvi umožňujú cholesterolu spôsobovať dobre známe zdravotné problémy. Niektoré národy konzumujú len živočíšne tuky a nepoznajú vysoký tlak a kardiovaskulárne ochorenia.

 

 

Ktoré potraviny sú nevhodné, zvyšujú tvorbu zápalových látok poškodzujúcich beta-bunky tvoriace inzulín?

Odporúča sa úplne vylúčiť alebo zásadne obmedziť konzumáciu uvedených potravín:

Slnečnicový olej

Sójový olej

Repkový olej

 

Kešu a arašidové oriešky

 

Rastlinné masla – klamlivo reklamované ako bohatý zdroj omega-3, v skutočnosti zdroj s nežiadúco vysokou prevahou omega-6!

Všetky uvedené potraviny majú vysokú prevahu omega-6 mastných kyselín (viac ako 50%) z ktorých telo vytvára zápalové látky, ich konzumáciou môžete zhoršiť priebeh ochorenia.

Červené mäso obsahuje veľké množstvo hémového železa podporujúceho zápaly .

 

Mliečna čokoláda, nutela, alkohol – pri cukrovke úplne vylúčiť.

 

Úplne vylúčte konzumáciu stužených olejov a tukov

Diabetici sú jednou z najohrozenejších skupín ľudí s výskytom srdcovo-cievnych ochorení. Neprirodzene stužované tuky – margaríny a čiastočne hydrogenované rastlinné fritovacie oleje obsahujú takzvané trans-formy tukov ktoré zvyšujú riziko výskytu srdcovo-cievnych ochorení podstatne viac ako neprimerane vysoké hladiny cholesterolu.

Nekonzumujte vôbec margaríny ani potraviny obsahujúce tento typ tukov: lístkové cesto, croissanty, fornetti, tukové zákusky z cukrární. Nepoužívajte fritovacie oleje, nahraďte ich tepelne odolným olivovým alebo palmovým olejom.

 

 

4. Pravidelná konzumácia surovej listovej a cibuľovej zeleniny

Surová zelenina, šalát, čínska kapusta, zelená paprika a ďalšie obsahujú enzýmy, ktoré prirodzene pomáhajú odbúravať z tela vzniknuté zápalové látky (imunokomplexy). Pôsobenie surovej potravy v črevnej sliznici znižuje zápaly.

Cesnak a cibuľa pôsobia ochranne na cievy ohrozené zvýšenými hladinami cukru.

Doprajte si aspoň 1-krát denne surovú zeleninu k hlavnému jedlu.

 

 

5. Vhodný výber zdrojov bielkovín

 

Tučné severské ryby

Severské tučné ryby, napríklad losos, sú najbohatšie na obsah omega-3 mastných kyselín, nemali by byť však nakladané v rastlinnom oleji, alebo pripravované vysmážaním na repkovom, slnečnicovom a sójovom oleji. Tieto rastlinné oleje s vysokou prevahou prozápalových omega-6 mastných kyselín znehodnotia liečebný prínos konzumácie omega-3 z rýb. Vysoký obsah jódu v morských rybách prispieva k zníženiu rizika srdcovo – cievnych ochorení, aktivuje činnosť štítnej žľazy a priaznivo vplýva na oslabený metabolizmus pri cukrovke.

Hydinové mäso

Prirodzený zdroj aminokyselín, minerálnych látok a koenzýmu Q10.

Struková zelenina

Hrach, fazuľa, sója sú bohatými zdrojmi bielkovín.

Jogurty, syry, tvaroh

Plnotučné mlieko obsahuje vitamín D, ktorý kontroluje autoimunitné procesy poškodzujúce pankreas. Odporúčame radšej menšie množstvo, ale plnohodnotnej potraviny – plnotučného mlieka, pokiaľ netrpíte na laktózovú intoleranciu. Odtučňovaním sa strácajú prirodzené vitamíny. Tuk v nízkotučných jogurtoch sa nahrádza škrobmi – pre diabetika vo vysokej prevahe metabolicky rizikovejšími.

 

6. Špeciálne doplnky výživy podporujúce tvorbu inzulínu a antioxidanty chrániace cievy

 

Gurmar

Medzi najúčinnejšie prírodné antidiabetikum patrí tradičný indický čaj – Gurmar. Hlavná účinná látka Gurmaru – kyselina gymnemová má schopnosť zvyšovať tvorbu inzulínu, obnovovať beta-bunky vytvárajúce inzulín a znižovať inzulínovú rezistenciu (zvýšiť účinnosť inzulínu).

Odporúčaná denná dávka: 2-3 šálky čaju, po zlepšení stavu 1 šálka denne (1 šálka = 1,5g čajoviny)

 

Rybí olej

Rybí olej podporuje protizápalovú odpoveď tela, chráni pankreas.

Odporúčané dávkovanie: 1x denne spolu s jedlom 1 polievková lyžica = cca 5g = 2000 mg omega-3

 

Pikolinát chrómu

100-200mcg denne - podporuje účinnosť inzulínu.

 

Vitamín C a E

Oba vitamíny pôsobia antioxidačne, vitamín C vo vodnom prostredí a vitamín E v tukovom prostredí sa vzájomne dopĺňajú.

 

Zelený čaj

Je veľmi účinným doplnkom liečby diabetes. Obsahuje jeden z najúčinnejších antioxidantov – epigalokatechín – EGC.
Odporúčaná denná dávka 2 šálky (2 x 2 vrecká) zeleného čaju.
Zelený čaj sa nepije večer pretože obsahuje kofeín a spôsobuje nespavosť. Zelený čaj sa odporúča piť dlhodobo.

 

Na základe článku PharmDr. Jozef Zima, Nutraceutica

 

Recenzia (2)

Napísať recenziuPoznámka: HTML nie je preložené!

-            +

Odoslaním recenzie súhlasíte s jej uverejnením. Zároveň súhlasíte s uverejnením všetkých osobných údajov, ktoré ste uviedli v texte recenzie a svoje meno. Osobné údaje spracovávame v súlade s dokumentom o Ochrane osobných údajov.