BIO KOKOSOVÝ OLEJ lisovaný za studena 900 ml

BIO KOKOSOVÝ OLEJ lisovaný za studena 900 ml

Kód produktu:
Dostupnosť:
Skladom
Cena: 10,92€ Bez DPH: 9,10€
Popis

BIO KOKOSOVÝ OLEJ LISOVANÝ ZA STUDENA má lahodnú chuť, a decentnú kokosovú vôňu - samozrejme neobsahuje cholesterol.

Pri pečení, fritovaní sa nevytvoria nezdravé karcinogénne látky. 

Rozpúšťa sa,ako každý kokosový olej, pri teplote 25°C.

Kokosový olej netreba skladovať v chladničke. 

  • má antivirálny a antibakteriálny efekt (MCT)
  • silne potlačuje kvasinky, plesne, kandidu (candida albicans)
  • stimuluje metabolizmus
  • pomáha pri diabete, nadváhe, poruchách štítnej žľazy
  • má nižšiu energetickú hodnotu ako ostatné tuky, jeho trávenie je podobné skôr sacharidom

 

KOKOSOVÝ OLEJ OBSAHUJE:

kyselinu laurovú, kyselinu kaprovú a kyselinu kaprylovú.

Kyselina laurová C-12 
Má najvyššiu antivírusovú aktivitu spomedzi nasýtených mastných kyselín. Obsah v kokosovom oleji sa pohybuje okolo 50 %. V tele sa premieňa na účinný monoglycerid – monolaurín, ktorý má protivírusové, antibakteriálne a proti plesňové účinky, narušuje ochranný lipidový obal viacerých vírusov. 
Monolaurín bol 5000 – krát účinnejší v zastavení rastu patogénneho kmeňa Listeria monocytogenes v porovnaní s etanolom, ktorý sa bežne používa na povrchovú dezinfekciu. 
Zdroj:Oh & Marshall, Int.J.Food.Microb.1993

 

Kyselina kaprová C-10
Obsah v kokosovom oleji sa pohybuje okolo 6 %. Podľa štúdie Islandskej Univerzity monoglycerid kyseliny kaprovej najrýchlejšie a najúčinnejšie zabíjala testované kmene kvasiniek Candida albicans. Narušuje štruktúru bunkovej steny kvasiniek. 
(Gudmundur Bergsson, et. al.: In Vitro Killing of Candida albicans by Fatty Acids and Monoglycerides; Antimic. Agents and Chemotherapy; Vol 45, Nov.2001).

 

Kyselina kaprylová C-8
Obsah v kokosovom oleji sa pohybuje okolo 7 %. Podobne ako kyselina laurová sa kyselina kaprylová premieňa na účinný monokaprín. Monokaprín má tiež antivírusové účinky proti HIV, herpes simplex, cytomegalovírus, antibakteriálne účinky proti chlamýdiám.

 

Ako je to s kokosovým olejom a cholesterolom,  keďže obsahuje takmer výlučne nasýtené mastné kyseliny?

Nie, naopak, priaznivo ovplyvňuje metabolizmus cholesterolu.

Priaznivý vplyv kokosového oleja na metabolizmus cholesterolu je daný rozdielnými štrukturálnymi vlastnosťami nasýtených tukov.

Kým margaríny  obsahujú až 50% škodlivých trans-foriem nasýtených tukov, kokosový olej trans-tuky neobsahuje. Negatívne pôsobenie nasýtených tukov zapríčiňujú práve ich neprirodzené trans-formy. 

Nasýtené mastné kyseliny kokosového oleja majú tiež odlišnú dĺžku reťazca, sú kratšie ako napríklad nasýtené tuky  bravčovej masti alebo margarínov, ktoré majú dlhý reťazec.  Uvedené odlišné štruktúrne vlastnosti  nasýtených tukov kokosového oleja prispievajú k priaznivým zdravotným účinkom.
Obyvatelia tropických ostrovov konzumujúci výraznú prevahu nasýtených tukov pochádzajúcich z kokosového oleja patria k štátom z najnižším výskytom srdcovo-cievnych ochorení na svete.

KOKOSOVÝ OLEJ je najbezpečnejší rastlinný olej na tepelnú úpravu pokrmov, bez rizika vzniku štiepnych produktov - rakovinotvorných peroxidov a aldehydov. 

 

ROZDIEL MEDZI PANENSKÝM A BIO KOKOSOVÝM OLEJOM ?

V prípade použitia kokosového oleja na prípravu jedál je dobré rozlišovať dve základné kvality kokosového oleja, panenský kokosový olej a BIO kokosový olej.  
 
Je vhodné využívať obe kvality, pretože každá kvalita kokosového oleja má svoje výhody.  

Z hľadiska zdravotných účinkov sú obe kvality kokosového oleja rovnocenné a to z dôvodu rovnakého zloženia mastných kyselín. 

Rozdiel medzi panenským a  BIO kokosovým olejom je najmä v spôsobe získavania a spracovania suroviny, kokosovej  dužiny a tým vo výsledných senzorických vlastnostiach - farbe a vôni. A tiež v spôsobe pestovania - BIO kokosový olej je samozrejme pestovaný na BIO platážach a jeho súčasťou je bio certifikát.
 

BIO kokosový olej sa spracováva, lisuje zo sušenej dužiny s použitím mierne zvýšenej teploty.

Zvýšením teploty sa zlepšuje lisovateľnosť a výťažok vylisovaného oleja. 
Čo sa týka kvality zloženia samotného oleja, je rovnaká ako u panenského, nakoľko kokosový olej je najstabilnejší tuk z rastlinných olejov, má extrémne vysokú tepelnú stabilitu a odoláva teplotám nad 180 stupňov.

Použitie mierne zvýšenej teploty pri lisovaní nemá žiaden vplyv na kvalitu zloženia tuku samotného, ovplyvňuje len obsah aromatických látok a teda vôňu. J
Takto pripravený kokosový olej má zvyčajne málo intenzívnu vôňu alebo je úplne bez typickej vône kokosového oleja.

 Odporúča sa na dieteticky vysoko kvalitnú úpravu rybieho mäsa, obaľovaného syra, na prípravu zeleninových omeliet, zapekaných mäsových pokrmov, zapekaných cestovín. 

Odporúčané použiť pri príprave hocijakého jedla ktorému je potrebné použiť olej, masť.

 

Priemerná výživová hodnota v 100g výrobku:

Energetická hodnota:900kcal/3700kJ,

Tuk: 100,0g , nasýtené mastné kyseliny (m.k.): 91,5g,  jednorázovo nenasýtené m.k: 7,0g , Viacnásobne nenasýtené m.k 1,5g

Bielkoviny:0,0g,

Sacharidy:0,0g,

 

Skladujte na suchom a chladnom mieste, mimo dosah slnečného žiarenia starostlivo uzavreté! Nevyžaduje chladenie.

Zloženie: 100% kokosový olej BIO lisovaný za studena

Kokosový olej je odporúčaný dietológmi, pretože sa na rozdiel od iných tukov sa v tele neusadzuje a rozkladá sa na glukózu, a samozrejme neobsahuje žiadny cholesterol.
Pár lyžičiek oleja navodí pocit nasýtenia na niekoľko hodín. Je teda vhodný pri redukčných diétach a napomáha predchádzať JO – JO efektu.

 
Recenzia (0)

Napísať recenziuPoznámka: HTML nie je preložené!

-            +

Odoslaním recenzie súhlasíte s jej uverejnením. Zároveň súhlasíte s uverejnením všetkých osobných údajov, ktoré ste uviedli v texte recenzie a svoje meno. Osobné údaje spracovávame v súlade s dokumentom o Ochrane osobných údajov.