MYDLOVÉ ORECHY - 500g

MYDLOVÉ ORECHY - 500g

Kód produktu:
Dostupnosť:
Skladom
Cena: 5,40€ Bez DPH: 4,50€
Popis

100% VEGAN

BIO KVALITA

Mydlový orech je plod stromu Sapindus mukorrosi, ktorý rastie v Nepále a Indii.

Ako rastlinný prací prostriedok sa hodí pre jemné, avšak dôkladné a šetrné pranie a čistenie.

Jedná sa o indickú verziu mydla na pranie rastlinného pôvodu. Šupka orechov, hrubá 2-3 mm, obsahuje PRÍRODNÝ SAPONÍN. Mydlový orech má v domácnosti viacero využití.
Neobsahuje žiadne pridané látky.

Pri 40°C môžeme použiť aj 3x. Pri vyšších teplotách 2x.
 

Mydlové orechy sú vhodné na pranie bežne znečisteného prádla, prepoteného, tiež na škvrny od kečupu, vodovej farby, či pri čerstvých škvrnách od jedla.

VEDELI STE, že mydlové orechy sa dajú použiť aj na umývanie zeleniny, ovocia a tiež riadu, či celej domácnosti? V Indii ich bežne používajú aj pri kúpaní detí, dospelých a zvierat. Nevysušuje pokožku a zanecháva hebké vlasy.

Návod: 

Pozvoľna varte 15-20 minút hrnček mydlových orechov a 4 hrnčeky vodyOrechy môžete pučiť v ruke (vychladnuté, samozrejme)  a nakoniec zmes preceďte cez jemné sitko.

Ak chcete zmes používať v kúpelni, či kuchini, pridajte aj pár kvapiek octu alebo sodu. Ocot je pre lesk a soda proti vodnému kameňu.

Pozor na oči (štípe tak ako šampón) - opláchnite.

 

Koncentrát odložte do chladničky - vydrží 1-2 týždne.

 

V starovekej Indii si klenotníci pripravovali roztok saponátu z mydlových orechov na čistenie drahých kovov a drahokamov.


 

Bielizeň zmäkčuje prírodným spôsobom, takže odpadá nutnosť používania ošetrovacích prostriedkov.

Vypraná bielizeň má neutrálnu arómu, ktorú je možné vylepšiť použitím éterického oleja. Mydlové orechy sú určené pre:

• pranie v práčkach a pre všetky druhy bielizne, predovšetkým pre najjemnejšie bielizeň z vlny, hodvábu a funkčný textil.

• pranie farebnej bielizne, pretože ich opakovaným použitím nedochádza k blednutiu farieb. 

• ľudí s citlivou pokožkou, pretože nezanechávajú vo vypraných odevoch chemické rezíduá.

Pranie v mydlových orechoch je lacnejšie než pranie s bežnými práškami.
Orechy je v práčke možné použiť i viackrát, podľa teploty prania - čím vyššia teplota, tým rýchlejšie strácajú účinnosť prania.
Mydlové orechy sú obnoviteľná surovina, spracovaná v oblasti tretieho sveta. Ich používaním prispievate ľuďom, najmä miestnym ženám, ktoré orechy pestujú a pripravujú, namiesto sponzorovania nákladných a zbytočných reklamných kampaní nadnárodných spoločností. 

Postup pri praní: Do priloženého vrecka ( alebo do bavlnenej ponožky - zaviazanej - vložte príslušný počet poliek orechov (viď tabuľka), zaviažte a vložte s bielizňou do bubna práčky.

Nie je nutné používať aviváž, mydlové orechy majú zmäkčujúci účinok na textil. Mydlové orechy majú neutrálnu vôňu, preto je možné bielizeň prevoňať rastlinnú silicou.
V tom prípade pokvapkajte vrecúško pred vložením do práčky niekoľkými kvapkami obľúbenej silice.
Postup pri praní bieleho prádla:
Mydlové orechy neobsahujú bieliace a zjasňujúce látky, ktoré sa pridávajú do štandardných pracích práškov. Preto je pri praní bielej bielizne vhodné do pracej dávky pridať prípravok PUER, ktorý slúži ako bieliaci prípravok a odstraňovač škvŕn.
Z orechov je možné získať mydlový výluh prevarením vo vode po dobu 10-15 minút.
Tento výluh je možné použiť aj na ručné pranie, umývanie riadu a všade tam, kde sa používajú bežné saponáty. K výrobe výluhu sa dajú použiť aj orechy použité v práčke. Výluh je tiež vhodný ako postrek proti voškám.
Použité orechy odkladajte najlepšie do kompostu.

 

Recenzia (0)

Napísať recenziuPoznámka: HTML nie je preložené!

-            +

Odoslaním recenzie súhlasíte s jej uverejnením. Zároveň súhlasíte s uverejnením všetkých osobných údajov, ktoré ste uviedli v texte recenzie a svoje meno. Osobné údaje spracovávame v súlade s dokumentom o Ochrane osobných údajov.